Zielono tu - hobbystyczne ogrodnictwo
Szukaj roślin:
Sprawdź, jakie rośliny pasują do Twojego ogrodu rozwiń
Tematy:
Przedwiośnie nad zaporą

Powierzchnia Jeziora Goczałkowickiego wciąż jest zamarznięta, jednak po drugiej stronie zapory lód pomału ustępuje.

Isole di Brissago

W północnej, szwajcarskiej części Lago Maggiore znajdują się dwie małe wyspy.

Ptasie zwyczaje

Zimą przy karmniku na ogół jest gwarno i wesoło.

Żarówki

Nie bez powodu osoby pracujące przy remontach dróg mają pomarańczowe stroje.

Błękitne jak niebo

Statystycznie błękit jest najbardziej lubianym kolorem nic więc dziwnego, że ogrodnicy starają się otrzymać w tym kolorze kwiaty niemal każdego gatunku roślin.

Puzzle
Krewniacy Wrzosów
2011-03-01

Wrzosowisko kojarzy się głównie z jesienią jednak do rodziny roślin wrzosowatych należy wiele roślin atrakcyjnych także wiosną i latem. Czasem już w marcu można się cieszyć pierwszymi kwitnącymi Wrzoścami (Erica) tworzącymi białe lub różowo-fioletowe kobierce. Odpowiedni dobór odmian tych krzewinek pozwoli uzyskać rabatę kolorową aż do lata.

   wrzosiec   wrzosiec

Niewiele później niż Wrzośce kwitnie Enkiant dzwonkowaty (Enkianthus campanulatus), który staje się coraz popularniejszy w polskich ogrodach. Kolejnym krzewem zyskującym popularność jest Pieris (Pieris), który oprócz efektownych, dzwonkowatych kwiatów przyciąga wzrok także kolorowymi młodymi przyrostami. W zależności od odmiany mogą one być ogniście czerwone, bordowe lub tylko lekko zaczerwienione.

   pieris   

Maj i czerwiec niepodzielnie należą do Rododendronów: Różaneczników (Rhododendron Eurhodendron) i Azalii (Rhododendron Anthodendron). Wszędzie , gdzie znajdzie się kwitnący okaz staje się on atrakcją i przyciąga wzrok. Wielbiciele tych roślin mogą przebierać wśród roślin zupełnie malutkich, krzewów i dużych drzew, a każda z nich może kwitnąć na biało, kremowo, żółto, pomarańczowo, czerwono, bordowo, różowo lub fioletowo.

      

Jednak barokowy przepych Rododendronów to jeszcze nie koniec możliwości roślin wrzosowatych. Gdy Różaneczniki i Azalie kończą kwitnienie, na scenie pojawiają się skromniejsze Kalmie (Kalmia). Równocześnie zaczyna kwitnąć Bagno (Ledum), kojarzone głównie z rośliną odstraszającą mole, jednak także dekoracyjną, a jednocześnie zimozieloną, co bywa pożądaną cechą.

      

Rośliny wrzosowate oprócz właściwości dekoracyjnych potrafią być także użyteczne. Wśród tych jadalnych można znaleźć Borówkę (Vaccinium) oraz Żurawinę (Oxycoccus).