Zielono tu - hobbystyczne ogrodnictwo
Szukaj roślin:
Sprawdź, jakie rośliny pasują do Twojego ogrodu rozwiń
Tematy:
Przedwiośnie nad zaporą

Powierzchnia Jeziora Goczałkowickiego wciąż jest zamarznięta, jednak po drugiej stronie zapory lód pomału ustępuje.

Isole di Brissago

W północnej, szwajcarskiej części Lago Maggiore znajdują się dwie małe wyspy.

Ptasie zwyczaje

Zimą przy karmniku na ogół jest gwarno i wesoło.

Żarówki

Nie bez powodu osoby pracujące przy remontach dróg mają pomarańczowe stroje.

Błękitne jak niebo

Statystycznie błękit jest najbardziej lubianym kolorem nic więc dziwnego, że ogrodnicy starają się otrzymać w tym kolorze kwiaty niemal każdego gatunku roślin.

Puzzle
Sezon na cebule
2011-08-22

W kalendarzu ogrodniczym powoli zbliża się czas, kiedy trzeba będzie zaplanować przyszły sezon. Niezawodnym tego sygnałem jest pojawienie się w sprzedaży cebul roślin kwitnących wiosną. To właśnie od jesiennych decyzji zależy czym ogród przywita nas po zimie.

     

Wybór roślin cebulowych sadzonych we wrześniu i październiku jest ogromny. Tylko od fantazji ogrodnika zależy jakie wybierze kolory, rozmiary i wzory kwiatów. Wszystkie kolory tęczy mogą tworzyć pasy, kratkę lub smugi. Można znaleźć wśród nich zarówno kilkucentymetrowe maluchy, jak i ponadmetrowe olbrzymy.

      

Wybierając cebulki do ogrodu można zdecydować się na te zupełnie bezproblemowe, które zakwitną nawet wetknięte w trawnik. Warto wówczas powstrzymać się z koszeniem trawy wokół nich aż do czasu zaschnięcia liści, które odżywiają roślinę zmęczoną wytworzeniem kwiatów. W ten sposób mogą rosnąć Krokusy (Crocus), Cebulice syberyjskie (Scilla siberica) oraz Śnieżyczki przebiśniegi (Galanthus nivalis). Posadzone raz nie wymagają wykopywania i na ogół rozrastają się z roku na rok.

      

Równie niewielkie kwiaty mają Puszkinie cebulicowate (Pushkinia scilloides) i Szafirki (Muscari). Te drugie to nie tylko dość ekspansywne niebieskie dzwoneczki ale i coraz częściej spotykane formy fikuśne, fantazyjne oraz kwiaty w kolorach białym, fioletowym i żółtym.

      

Duża różnorodność panuje wśród Szachownic (Fritillaria). Najpopularniejsze są kraciaste Szachownice kostkowane (Fritillaria meleagris) i okazałe cesarskie (Fritillaria imperialis). Obie należą do gatunków flory Polski. Warto zwrócić uwagę także na mniej rzucające się w oczy Szachownice Michajłowskiego (Fritillaria michailovskyi), asyryjskie (Fritillaria uva-vulpis) oraz perskie (Fritillaria persica).

      

Irysy, czyli Kosaćce to rośliny na ogół kojarzone z kłączami jednak istnieje wśród nich sporo roślin cebulowych. Coraz popularniejsze są Kosaćce żyłkowane (Iris reticulata), Dandorfa (Iris danfordiae) i bucharskie (Iris bucharica).

      

Do największych roślin cebulowych należą Lilie (Lilium). Niektóre potrafią dorastać do 2 metrów i patrzeć na ogrodnika z góry. Wiele niesamowicie pachnie. Prawie wszystkie wyglądają egzotycznie i nie można koło nich przejść obojętnie. Równie aromatyczne rośliny to Hiacynty (Hyacinthus).

      

Do klasyki roślin ogrodowych należą Narcyzy (Narcissus). Coraz częściej żółciutkie szpalery tych roślin są zastępowane przez starannie wybierane odmiany o kwiatach pełnych lub wielu pąkach na jednej łodydze. Jeszcze bardziej popularne i rozpoznawalne są Tulipany (Tulipa). Uchodzą one za rośliny kapryśne, wymagające corocznego wykopywania, suszenia segregowania. Można jednak wybrać gatunki botaniczne, np. Tulipan Klusjusza (Tulipa clusiana), posadzić i zostawić w ziemi.