Zielono tu - hobbystyczne ogrodnictwo
Szukaj roślin:
Sprawdź, jakie rośliny pasują do Twojego ogrodu rozwiń
Tematy:
Przedwiośnie nad zaporą

Powierzchnia Jeziora Goczałkowickiego wciąż jest zamarznięta, jednak po drugiej stronie zapory lód pomału ustępuje.

Isole di Brissago

W północnej, szwajcarskiej części Lago Maggiore znajdują się dwie małe wyspy.

Ptasie zwyczaje

Zimą przy karmniku na ogół jest gwarno i wesoło.

Żarówki

Nie bez powodu osoby pracujące przy remontach dróg mają pomarańczowe stroje.

Błękitne jak niebo

Statystycznie błękit jest najbardziej lubianym kolorem nic więc dziwnego, że ogrodnicy starają się otrzymać w tym kolorze kwiaty niemal każdego gatunku roślin.

Puzzle
Żurawki, Żuraweczki, Tiarelle
2011-09-19

Jesień to czas kiedy kwiaty powoli odchodzą w zapomnienie. Spragnieni kolorów ogrodnicy szukają ich w przebarwiających się liściach i ozdobnych owocach. Jednak są rośliny, które kolorowymi liśćmi cieszą przez cały rok. To stosunkowo niewielkie Żurawki (Heuchera) i Tiarelle (Tiarella), a także ich krzyżówka Żuraweczka (Heucherella).

      

Ich wymagania nie są duże. Dobrze czują się w glebie przepuszczalnej, na stanowisku półcienistym jednak można znaleźć również odmiany całkowicie odporne na słońce, a także znoszące pełny cień. Niektóre z nich dobrze jest okryć na zimę jednak w większości dobrze sobie radzą z niskimi temperaturami.

      

Rośliny te osiągają 25 – 40 cm, a licząc z kwiatostanem najwyżej 60 cm. Dzięki temu nawet w niewielkim ogrodzie można zgromadzić sporą kolekcję kolorowych liści. A w kolorach można wybierać do woli. Od klasycznie zielonych poprzez żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, posrebrzane po niemal czarne. Dodatkowo mogą mieć kontrastowo wybarwione żyłki lub plamki, a także zróżnicowane kolorystycznie wierzch i spód liścia.

      

Liście Żurawek, Żuraweczek i Tiarelli są nie tylko niesamowicie kolorowe ale także przyjmują najróżniejsze kształty. Mogą być jajowate, nerkowate, dłoniaste, karbowane, ząbkowane i przeróżnie powcinane. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że są częściowo zimozielone więc zdobią ogród bardzo długo.

      

Kwiaty są drobne, delikatne zebrane w ażurowe wiechy. Kwitną od maja do lipca tworząc nad rośliną chmurkę w kolorze białym, kremowym, różowym lub czerwonym.