Zielono tu - hobbystyczne ogrodnictwo
Szukaj roślin:
Sprawdź, jakie rośliny pasują do Twojego ogrodu rozwiń
Tematy:
Przedwiośnie nad zaporą

Powierzchnia Jeziora Goczałkowickiego wciąż jest zamarznięta, jednak po drugiej stronie zapory lód pomału ustępuje.

Isole di Brissago

W północnej, szwajcarskiej części Lago Maggiore znajdują się dwie małe wyspy.

Ptasie zwyczaje

Zimą przy karmniku na ogół jest gwarno i wesoło.

Żarówki

Nie bez powodu osoby pracujące przy remontach dróg mają pomarańczowe stroje.

Błękitne jak niebo

Statystycznie błękit jest najbardziej lubianym kolorem nic więc dziwnego, że ogrodnicy starają się otrzymać w tym kolorze kwiaty niemal każdego gatunku roślin.

Puzzle
Imperializm w świecie roślin
2012-01-07

Często niektóre z nich nazywa się niewinnym określeniem rośliny zadarniające. Jednak zdarzają się większe gatunki i wówczas trudno o inną nazwę niż rośliny ekspansywne. Posiadanie rośliny „żywotnej” ma zarówno zalety jak i wady. Do tych pierwszych należy bezproblemowa uprawa. Należy jednak pamiętać, że nawet ekspansywne rośliny powinny być sadzone w sprzyjających im warunkach. Na ogół można taką roślinę wetknąć w ziemię i zapomnieć o niej. Do czasu jednak aż opuści wydzielone dla niej miejsce i zacznie wędrówkę po całym ogrodzie.

      

Myśl o znalezieniu niekłopotliwej rośliny pojawia się często gdy ogrodnik staje przed problemem zagospodarowania kłopotliwego miejsca. Może to być np. zacieniony kąt, gdzie człowiek dociera równie rzadko co słońce, jednak wypada, żeby było tam ładnie. Do roślin chętnie sadzonych w takich miejscach należy popularny Barwinek pospolity (Vinca minor). Potrafi pięknie kwitnąć wiosną, a następnie szybko zasiedlić okolicę. Czasem jako roślinę zadarniającą traktuje się Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), szczególnie jego pstrolistną odmianę, jednak rozrasta się w zastraszającym tempie i nie sposób utrzymać nad nim kontroli. W cieniu dobrze czują się także: Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea), Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) i Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris).

      

Ładnymi kwiatami próbują przekonać do siebie także niewielkie i wydawałoby się niegroźne: Fiołek wonny (Viola odorata), Ziarnopłon wiosenny (Ranunculusem ficaria), Konwalia majowa (Convallaria majalis) i Szafirek armeński (Muscari armeniacum). Z kolei ładne, ozdobne liście ma Tułacz pstry (Houttuynia cordata).
Rośline ekspansywne zdarzają się nawet wśród ozdobnych traw. Szczególnie trzeba uważać sadząc: Spartynę (Spartina), Mozgę trzcinowatą (Phalaris arundinacea) i Miskanta cukrowego (Miscanthus sacchariflorus).
 

      

Często rośliny ekspansywne to gatunki przesiedlone z innych warunków klimatycznych, które zaskakująco dobrze się u nas odnalazły. Do takich należą osiągające duże rozmiary: Sumak octowiec (Rhus typhina), Rdestowiec (Reynoutria) i trochę mniejsza Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis). Ekspansywne w naszych warunkach klimatycznych mogą być również tak egzotyczne rośliny jak niektóre Bambusy (Bambusa). Gdy rosną pojedynczo wyglądają malowniczo jednak są w stanie bardzo szybko zdominować duży teren, a ich usunięcie to często lata uciążliwej walki.

      

Wiele z wymienionych roślin jest bardzo dekoracyjna, część ma charakter nostalgiczny. To, że są ekspansywne wcale nie oznacza, że trzeba z nich rezygnować. Trzeba tylko przeznaczyć im spory obszar lub trzymać po kontrolą, np. stosując bariery dla korzeni. Można też kupować odmiany, na ogół słabiej rosnące niż czysty gatunek.