Zielono tu - hobbystyczne ogrodnictwo
Szukaj roślin:
Sprawdź, jakie rośliny pasują do Twojego ogrodu rozwiń
Tematy:
Przedwiośnie nad zaporą

Powierzchnia Jeziora Goczałkowickiego wciąż jest zamarznięta, jednak po drugiej stronie zapory lód pomału ustępuje.

Isole di Brissago

W północnej, szwajcarskiej części Lago Maggiore znajdują się dwie małe wyspy.

Ptasie zwyczaje

Zimą przy karmniku na ogół jest gwarno i wesoło.

Żarówki

Nie bez powodu osoby pracujące przy remontach dróg mają pomarańczowe stroje.

Błękitne jak niebo

Statystycznie błękit jest najbardziej lubianym kolorem nic więc dziwnego, że ogrodnicy starają się otrzymać w tym kolorze kwiaty niemal każdego gatunku roślin.

Puzzle
Mniej dosłowna czerwień
2010-06-08

Miłośnicy czerwieni w ogrodzie nie muszą ograniczać się do kwiatów kwitnących na czerwono. Ilość czerwonych motywów, zarówno tych oczywistych, jak i subtelniejszych, jest praktycznie nieograniczona.

Czerwone bywają łodygi. Szczególnie spektakularnie prezentują się Derenie białe (Cornus alba), których łodygi pozostają czerwone przez cały rok, nawet w zimie. Z kolei czerwone ogonki liści można zaobserwować u Aktinidii (Actinidia).

 

dereń

Dereń biały

aktinida

Aktinidia

Czerwone bywają liście, nie tylko te jesienne. Cały rok można się nimi cieszyć u niektórych Koleusów (Plectranthus) i Żurawek (Heuchera), a także Rojników (Sempervivum). Z kolei wiosną piękną czerwień prezentują Pierisy (Pieris), a czerwień wpadającą w odcienie bordowe młode liście Piwonii (Paeonia).

koleus

Koleus

rojnik

Rojnik

pieris

Pieris

piwonia

Piwonia

Czerwone bywają też owoce zarówno jadalne, jak i te ozdobne. Można wymieniać: Jabłonie (Malus), Jarzębinę (Sorbus), Irgę (Cotoneaster), Cis (Taxus), Głóg (Crataegus), Ognik (Pyracantha) czy mniejsze rośliny: Truskawki (Fragaria ananassa) i Poziomki (Fragaria).

irga

Irga

Cis

I na koniec czerwona bywa jesień. Wiele roślin przebarwia się wówczas nie na żółto ale właśnie na czerwono. Przykładem mogą być wspomniane już Derenie, ale także Winobluszcze (Parthenocissus), niektóre Klony (Acer) i Dęby w tym Dąb szkarłatny (Quercus coccinea).

winobluszcz

Winobluszcz pięciolistkowy

winobluszcz

Winobluszcz trójklapowy

dąb

Dąb szkarłatny