
Wbrew pozorom nie będzie artykuł o ceramicznych wyrobach spod Bolesławca. Jego bohaterkami będą rośliny niewielkie, nie zajmujące dużo miejsca, wręcz kompaktowe. Roślinki dla osób o niewielkich ogródkach.
Pierwsze krasnale pojawiają się w ogrodach jeszcze zimą. Przebiśniegi (Galanthus nivalis), choć niewielkie i wyglądające na bardzo delikatne, dają sobie radę z wczesno wiosennymi mrozami i wykorzystują skwapliwie fakt, że pozostałe rośliny jeszcze nie zaczynają wegetacji, a co za tym idzie nie ocieniają stanowisk Przebiśniegów. Niewiele dłużej czekają Krokusy (Crocus) i wprowadzają do ogrodów radosne kolory, na które ogrodnicy czekali przez wiele zimowych miesięcy. Z czasem przychodzi kolej na Cebulice syberyjskie (Scilla siberica), Fiołki wonne (Viola odorata) i Szafirki (Muscari), a także Pierwiosnki (Primula).
Przebiśnieg Krokus
Fiołek Szafirek
Również latem, pomimo ostrej konkurencji o światło i miejsce, można się cieszyć wieloma roślinami o małych rozmiarach. Na trawnikach swoje miejsce znajdują Stokrotki pospolite (Bellis perennis) i urozmaicają jego monotonną zieleń. Z kolei na skalniakach, będących miniaturami krajobrazów, można znaleźć Rozchodnik ostry (Sedum acre), Rojniki (Sempervivum) oraz wyjątkowo niewielki, nawet jak na krasnoludka, Karmnik rozesłany (Sagina procumbens).
Pierwiosnek Rojnik
Krasnoludki mogą również być roślinami zadarniającymi. Świetny przykład stanowi Barwinek pospolity (Vinca minor) o zimozielonych liściach oraz jeszcze mniejszy Kopytnik pospolity (Asarum europaeum). Dużo delikatniejszy jest Powój polny (Convolvulus arvensis), który gdy nie znajdzie podpory płoży się po ziemi, jednak potrafi się też wspinać na przykład na ogrodzenia.
Karmnik Kopytnik
A jeśli komuś jeszcze mało to może hodować Poziomki (Fragaria) i Rzodkiewki (Raphanus sativus) łącząc przyjemne z pożytecznym.
Powój Poziomka