Zielono tu - hobbystyczne ogrodnictwo
Szukaj roślin:
Sprawdź, jakie rośliny pasują do Twojego ogrodu rozwiń
Tematy:
Przedwiośnie nad zaporą

Powierzchnia Jeziora Goczałkowickiego wciąż jest zamarznięta, jednak po drugiej stronie zapory lód pomału ustępuje.

Isole di Brissago

W północnej, szwajcarskiej części Lago Maggiore znajdują się dwie małe wyspy.

Ptasie zwyczaje

Zimą przy karmniku na ogół jest gwarno i wesoło.

Żarówki

Nie bez powodu osoby pracujące przy remontach dróg mają pomarańczowe stroje.

Błękitne jak niebo

Statystycznie błękit jest najbardziej lubianym kolorem nic więc dziwnego, że ogrodnicy starają się otrzymać w tym kolorze kwiaty niemal każdego gatunku roślin.

Puzzle
Ogrodowe krasnale
2010-08-05

Wbrew pozorom nie będzie artykuł o ceramicznych wyrobach spod Bolesławca. Jego bohaterkami będą rośliny niewielkie, nie zajmujące dużo miejsca, wręcz kompaktowe. Roślinki dla osób o niewielkich ogródkach.

Pierwsze krasnale pojawiają się w ogrodach jeszcze zimą. Przebiśniegi (Galanthus nivalis), choć niewielkie i wyglądające na bardzo delikatne, dają sobie radę z wczesno wiosennymi mrozami i wykorzystują skwapliwie fakt, że pozostałe rośliny jeszcze nie zaczynają wegetacji, a co za tym idzie nie ocieniają stanowisk Przebiśniegów. Niewiele dłużej czekają Krokusy (Crocus) i wprowadzają do ogrodów radosne kolory, na które ogrodnicy czekali przez wiele zimowych miesięcy. Z czasem przychodzi kolej na Cebulice syberyjskie (Scilla siberica), Fiołki wonne (Viola odorata) i Szafirki (Muscari), a także Pierwiosnki (Primula).

    

                        Przebiśnieg                                             Krokus

    

                           Fiołek                                                      Szafirek

Również latem, pomimo ostrej konkurencji o światło i miejsce, można się cieszyć wieloma roślinami o małych rozmiarach. Na trawnikach swoje miejsce znajdują Stokrotki pospolite (Bellis perennis) i urozmaicają jego monotonną zieleń. Z kolei na skalniakach, będących miniaturami krajobrazów, można znaleźć Rozchodnik ostry (Sedum acre), Rojniki (Sempervivum) oraz wyjątkowo niewielki, nawet jak na krasnoludka, Karmnik rozesłany (Sagina procumbens).

    

                          Pierwiosnek                                           Rojnik

Krasnoludki mogą również być roślinami zadarniającymi. Świetny przykład stanowi Barwinek pospolity (Vinca minor) o zimozielonych liściach oraz jeszcze mniejszy Kopytnik pospolity (Asarum europaeum). Dużo delikatniejszy jest Powój polny (Convolvulus arvensis), który gdy nie znajdzie podpory płoży się po ziemi, jednak potrafi się też wspinać na przykład na ogrodzenia.

    

                             Karmnik                                              Kopytnik

A jeśli komuś jeszcze mało to może hodować Poziomki (Fragaria) i Rzodkiewki (Raphanus sativus) łącząc przyjemne z pożytecznym.

    

                            Powój                                                  Poziomka