Zielono tu - hobbystyczne ogrodnictwo
Szukaj roślin:
Sprawdź, jakie rośliny pasują do Twojego ogrodu rozwiń
Tematy:
Przedwiośnie nad zaporą

Powierzchnia Jeziora Goczałkowickiego wciąż jest zamarznięta, jednak po drugiej stronie zapory lód pomału ustępuje.

Isole di Brissago

W północnej, szwajcarskiej części Lago Maggiore znajdują się dwie małe wyspy.

Ptasie zwyczaje

Zimą przy karmniku na ogół jest gwarno i wesoło.

Żarówki

Nie bez powodu osoby pracujące przy remontach dróg mają pomarańczowe stroje.

Błękitne jak niebo

Statystycznie błękit jest najbardziej lubianym kolorem nic więc dziwnego, że ogrodnicy starają się otrzymać w tym kolorze kwiaty niemal każdego gatunku roślin.

Puzzle
Isole di Brissago
2016-07-05

W północnej, szwajcarskiej części Lago Maggiore znajdują się dwie małe wyspy. Większa z nich - San Pancrazio jest niezwykłym ogrodem botanicznym.

      

      

Początki ogrodu sięgają XIX wieku. Wówczas wyspy nie były ogólnodostępne, należały do Richarda Fleminga i jego żony Antonietty, którzy kupili je w 1885 roku. To właśnie Antonietta stworzyła podstawy ogrodu, jednak styl życia Flemingów doprowadził do powstania dużych długów i w 1927 roku byli zmuszeni sprzedać wyspy. Kolejnym ich właścicielem został Max Emden. Nowy właściciel zachował ogród, ale po jego śmierci w 1940 roku nikt ze spadkobierców nie kontynuował idei życia na wyspie i ostatecznie w 1949 roku Isole di Brissago stały się własnością miasta Locarno.

      

      

Ogród botaniczny jest udostępniany dla zwiedzających od wiosny do jesieni. Na wyspy dostać można się jedynie statkiem. Poszczególne części ogrodu odpowiadają różnym kontynentom. Łagodny klimat, który wyspy zawdzięczają jezioru, sprawia, że pod gołym niebem można uprawiać egzotyczne rośliny.

      

      

Na wyspach można znaleźć zarówno lasek bambusowy, olbrzymie eukaliptusy, jak i drobne sukulenty. Są tam kwitnące krzewy i byliny oraz ocieniona ścieżka wśród paproci. Są pnącza, rośliny cebulowe, krzewinki i małe oczko wodne. Są rośliny wiekowe ale też nieustannie powstaje coś nowego.