Zielono tu - hobbystyczne ogrodnictwo
Szukaj roślin:
Sprawdź, jakie rośliny pasują do Twojego ogrodu rozwiń
Tematy:
Przedwiośnie nad zaporą

Powierzchnia Jeziora Goczałkowickiego wciąż jest zamarznięta, jednak po drugiej stronie zapory lód pomału ustępuje.

Isole di Brissago

W północnej, szwajcarskiej części Lago Maggiore znajdują się dwie małe wyspy.

Ptasie zwyczaje

Zimą przy karmniku na ogół jest gwarno i wesoło.

Żarówki

Nie bez powodu osoby pracujące przy remontach dróg mają pomarańczowe stroje.

Błękitne jak niebo

Statystycznie błękit jest najbardziej lubianym kolorem nic więc dziwnego, że ogrodnicy starają się otrzymać w tym kolorze kwiaty niemal każdego gatunku roślin.

Puzzle
Przeprowadzka
2011-02-10

Już niedługo zima się skończy i razem z wiosną przyjdzie pora na wiosenne porządki w ogrodzie. Może się wówczas okazać, że niektóre rośliny jednak nie do końca pasują w miejscu, gdzie zostały posadzone lub za bardzo się rozrosły i pojawi się ochota, by poszukać im nowego otoczenia.

   Orlik   

Wiele roślin bardzo dobrze znosi przesadzanie. Są nawet takie, którym dobrze robi wykopanie raz na jakiś czas. Pozwala to na podział większych kęp bylin i pozyskanie w ten sposób nowych sadzonek, a jednocześnie odmłodzenie rośliny. Można sprawdzić kondycję korzeni, usunąć chore części i ewentualne powrastane chwasty, uporządkować otoczenie. Zabieg taki powoduje lekkie uszkodzenie korzeni lecz większość roślin reaguje na to pozytywnie – korzenie zostają pobudzone do regeneracji i wzrostu. Jednak postępowania takiego nie można uznać za uniwersalną zasadę ponieważ istnieją rośliny, które nie lubią wietrzenia.

      

W jednym miejscu od małego lubią pozostawać niektóre rośliny o palowym systemie korzeniowym. Korzeń taki sięga głęboko w głąb ziemi i bardzo trudno jest go wykopać w całości. Uszkodzenie korzenia w przypadku silnych, odpornych gatunków roślin nie powoduje osłabienia rośliny, a wręcz istnieje możliwość, że z pozostawionego w ziemi fragmentu wyrośnie nowa roślina. Sprawa wygląda inaczej w przypadku roślin delikatniejszych, a szczególnie odmian wyhodowanych z myślą o ich dekoracyjności, a nie o najsilniejszej woli życia. Takie rośliny po uszkodzeniu korzenia często chorują lub zamierają.

      

Do tak wrażliwych roślin, których miejsce w ogrodzie trzeba dobrze przemyśleć należą między innymi niektóre z bylin, pozornie zajmujące niewiele miejsca jednak mocno z nim związane: Sasanka (Pulsatilla), Goryczka (Gentiana), Mak (Papaver), Naparstnica (Digitalis), Orlik (Aquilegia), Dziewanna (Verbascum), Zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum), Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) oraz Gipsówka (Gypsophila). Przesadzania nie lubią również niektóre drzewa i krzewy: Tamaryszek (Tamarix), Kamelia (Camellia), Katalpa (Catalpa), a także pozornie bardzo odporna i niezniszczalna Sosna (Pinus).