
Tworząc nowe odmiany ozdobnych roślin ogrodowych dąży się głównie do otrzymania jak najbardziej efektownych kwiatów. Mogą one przybierać niesamowite kształty i kolory, a także spektakularne rozmiary. Powstają odmiany coraz dłużej kwitnące. Ale istnieje też grupa roślin uprawianych ze względu na dekoracyjne owoce. I w tym przypadku okres kwitnienia niejednokrotnie zostaje pomijany, jako nieszczególnie istotny etap w drodze do wytworzenia owoców.
Od dawna głównie dla owoców uprawia się Irgi (Cotoneaster). Ich kwiatki są maleńkie, białe i nietrwałe, za to soczyście czerwone owoce potrafią utrzymywać się na krzewach nawet zimą i stanowić pożywienie dla ptaków. To samo dotyczy Ognika (Pyracantha) oraz Ostrokrzewu (Ilex). W przypadku dwóch ostatnich dodatkową konkurencją dla kwiatów są zimozielone, często bardzo dekoracyjne liście.
Irga Ognik
Popularne są również Jarząby – skromnie kwitnący Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) nazywany Jarzębiną i jego bardziej dekoracyjny krewniak Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia). Owoce Jarząbów symbolizują nadchodzącą jesień i doczekały się licznych portretów w literaturze i malarstwie, natomiast ich kwiaty nie budzą takich emocji i giną w gromadzie ozdobnych przedstawicieli innych gatunków.
Jarząb pospolity Jarząb szwedzki
Więcej szczęścia mają Kasztanowce (Aesculus) – pomimo iż cenimy głównie ich owoce, kasztany, będące niezastąpionym surowcem do produkcji jesiennych ludzików, to właśnie kwiaty stały się symbolem matur i trudów związanych z ich zdawaniem. Tego szczęścia nie miały już Dęby (Quercus), równie pomocne jesienią.
Kasztanowiec