Zielono tu - hobbystyczne ogrodnictwo
Szukaj roślin:
Sprawdź, jakie rośliny pasują do Twojego ogrodu rozwiń
Tematy:
Przedwiośnie nad zaporą

Powierzchnia Jeziora Goczałkowickiego wciąż jest zamarznięta, jednak po drugiej stronie zapory lód pomału ustępuje.

Isole di Brissago

W północnej, szwajcarskiej części Lago Maggiore znajdują się dwie małe wyspy.

Ptasie zwyczaje

Zimą przy karmniku na ogół jest gwarno i wesoło.

Żarówki

Nie bez powodu osoby pracujące przy remontach dróg mają pomarańczowe stroje.

Błękitne jak niebo

Statystycznie błękit jest najbardziej lubianym kolorem nic więc dziwnego, że ogrodnicy starają się otrzymać w tym kolorze kwiaty niemal każdego gatunku roślin.

Puzzle
Niepozorne kwiaty
2010-07-26

Tworząc nowe odmiany ozdobnych roślin ogrodowych dąży się głównie do otrzymania jak najbardziej efektownych kwiatów. Mogą one przybierać niesamowite kształty i kolory, a także spektakularne rozmiary. Powstają odmiany coraz dłużej kwitnące. Ale istnieje też grupa roślin uprawianych ze względu na dekoracyjne owoce. I w tym przypadku okres kwitnienia niejednokrotnie zostaje pomijany, jako nieszczególnie istotny etap w drodze do wytworzenia owoców.

Od dawna głównie dla owoców uprawia się Irgi (Cotoneaster). Ich kwiatki są maleńkie, białe i nietrwałe, za to soczyście czerwone owoce potrafią utrzymywać się na krzewach nawet zimą i stanowić pożywienie dla ptaków. To samo dotyczy Ognika (Pyracantha) oraz Ostrokrzewu (Ilex). W przypadku dwóch ostatnich dodatkową konkurencją dla kwiatów są zimozielone, często bardzo dekoracyjne liście.

    

                                 Irga                                                        Ognik

Popularne są również Jarząby – skromnie kwitnący Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) nazywany Jarzębiną i jego bardziej dekoracyjny krewniak Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia). Owoce Jarząbów symbolizują nadchodzącą jesień i doczekały się licznych portretów w literaturze i malarstwie, natomiast ich kwiaty nie budzą takich emocji i giną w gromadzie ozdobnych przedstawicieli innych gatunków.

    

                       Jarząb pospolity                                    Jarząb szwedzki

Więcej szczęścia mają Kasztanowce (Aesculus) – pomimo iż cenimy głównie ich owoce, kasztany, będące niezastąpionym surowcem do produkcji jesiennych ludzików, to właśnie kwiaty stały się symbolem matur i trudów związanych z ich zdawaniem. Tego szczęścia nie miały już Dęby (Quercus), równie pomocne jesienią.

                                   

                                                       Kasztanowiec